День визволення України від фашистських загарбників — свято, яке відзначається в Україні щорічно 28 жовтня, в день остаточного вигнання військ нацистської Німеччини та її союзників під час Другої світової війни за межі сучасної території України. Свято встановлене відповідно до Указу Президента України від 20 жовтня 2009 року. Український інститут національної пам’яті пропонує використовувати термін «вигнання нацистських окупантів із України» замість сполучення «визволення України від фашистських загарбників». Друга Світова війна розпочалася для України 1 вересня 1939 року із бомбардувань Львова силами люфтваффе. Протягом Другої світової війни Україна була центральною ділянкою воєнних дій. Війна прокотилася по території України, знищуючи на своєму шляху людей, матеріальні та культурні цінності.
Битва за вигнання нацистських окупантів з України тривала 22 місяці. Перші населені пункти України на східному Донбасі були очищені від нацистіських окупантів у грудні 1942 року. Завершила вигнання Карпатська операція, що розпочалася 9 вересня 1944 року, а 28 жовтня війська вийшли на сучасний кордон нашої Держави і цей день став днем остаточного вигнання нацистських окупантів з України За підрахунками істориків, у ході воєнних дій на території України загинуло близько трьох мільйонів воїнів, понад два мільйони українців було вивезено для примусової праці до Німеччини під час окупації. На території України було зруйновано понад 700 міст і 28 тисяч сіл, близько 10 мільйонів людей залишились без даху над головою, знищено понад 16 тисяч промислових підприємств.
Вигнання нацистів з українських територій стало можливим завдяки масовій участі українців у лавах як Червоної армії, так і в партизанських загонах і структурах українського визвольного руху (ОУН та УПА). Український вимір Другої світової війни – це боротьба на всіх фронтах і театрах воєнних дій: не тільки на Східному фронті, а й у лавах руху опору інших країн, арміях союзників, що воювали в Італії і Франції, на Далекому Сході та Тихоокеанському театрі воєнних дій. Тож вигнання нацистів з України стало можливим завдяки об’єднанню зусиль всієї антигітлерівської коаліції та визвольних антинацистських рухів. В цей день вшановуємо пам’ять всіх борців за свободу проти іноземного агресора, кожного, хто боровся проти поневолювачів, хто своєю працею наближав розгром ворога та допомагав відбудувати Україну з руїн.
Маємо пам’ятати усіх. Пам'ятати за мужність, відвагу, терпіння, волю, величезні жертви, втрати, що причинила війна. На честь усіх борців за свободу проти іноземного агресора сьогодні запалюємо свічку і хвилиною мовчання вшануємо героїв.
Сьогодні як ніколи ми повинні бути всі справжніми патріотами своєї країни. Це те, що повинно нас об’єднати і зробити непереможними перед обличчям випробувань великою війною.
Досвід боротьби із нацизмом вчить, що війна у кінцевому підсумку закінчується у столиці агресора. Вічна слава Героям! Україні слава